Web Sitesi Olmayan Şirket Kalmayacak


 

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde değiştirilen Türk Ticaret Kanunu her sermaye şirketinin bir web sitesine sahip olmasını zorunlu kılıyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile sermaye şirketlerine getirilen web sitesi kurma konusunda 1 Temmuz 2013′e kadar yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketlerin sorumlularını 6 aya kadar hapis cezası ve 300 güne kadar adli para cezası bekliyor.
 Birçok şirketin hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile sermaye şirketlerine getirilen web sayfası kurma zorunluluğunda zaman kısalıyor.
 
1 Temmuz 2013 tarihinde kanun yürürlüğe girecek. Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde web sitelerini oluşturmayan şirketlerin yönetim kurulu üyeleri, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin ortakları bir takım cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Bu yaptırımlardan birincisi 6 aya kadar hapis cezası, ikincisi ise 100 günden 300 güne kadar adli para cezası uygulanmasıdır. Web sitesi oluşturmuş şirketler de güncel bilgilerini eklemek zorundalar. Güncel bilgilerini yapmayan şirketler de birtakım cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklardır. Onlar için de 100 günden 300 güne kadar adli para cezası söz konusudur. Bu düzenlemelerle birlikte profesyonel yönetim anlayışının ve şeffaflığın şirketlere yerleştirilmesi hedefleniyor. Şirketler internet siteleri aracılığıyla müşterilerine doğrudan hitap edebilir hale geliyor ve böylece müşteri taleplerini daha verimli bir şekilde değerlendirebiliyor. İnternet sitelerini verimli kullanan şirketler kısa sürede müşteri sayılarını artırıp tüketicilerle daha samimi bir iletişim imkânına sahip oluyor.

Web Sitesi yaptırmayı düşünen firmalara şu önerilerde bulunabilirim. 
- Yönetim panelli, güncellenebilir siteniz olsun.
- İletişim bilgilerinizi mutlaka doğru yazın. Açık adres, google map haritası, telefon, fax, mail ve mail gönderme formu iletişim sayfanızda olmazsa olmazlardan olsun. 
- Sitenizin google optimizasyonunu iyi yapılandırın. Rakiplerinizden önce müşterileriniz sizi bulsun. 
- Sosyal medya iconlarını mutlaka sitenizin bir yerinden yayınlatın ve sahte hesap açanlara prim vermeyin. 
- Flahs sitelerden uzak durun. Yeni nesil akıllı cihazlarda bu tarz siteler açılmıyor. 

Tüm bu özellikleri ve daha fazlasını bulabilmek için iletişime geçmeniz yeterli.