E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Yarın Yürürlüğe Giriyor


 

Elektronik ticarete ilişkin sipariş verme, ticari etkileşim, izinsiz "mesaj atma, arama, e-posta gönderimi" gibi konuları da içeren tüketici lehine yeni düzenlemeler, 1 Mayıs itibaren yürürlüğe girecek.

5 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan  6563 sayılı "Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" aksine bir düzenleme olmazsa yarın yürürlüğe girecek. 

Yani 1 Mayıs tarihi itibariyle, telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli ticari iletiler alıcıların önceden onayı alınmadan (Opt-in) gönderilemeyecek. 


Alıcılar istedikleri zaman, hiçbir sebep göstermeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilecekler. 
Red bildirimini kolaylıkla ve ücretsiz olarak yapması gerekecek.  Red talebinin ulaşmasından itibaren 3 gün içerisinde, hizmet sağlayıcı ticari elektronik ileti göndermeyi durdurmak zorunda olacak. 


Bu hususlara uymayan veya kimden gönderildiği belli olmadan mesaj veya ileti gönderenlere 1.000 TL ile 15.000 TL arasında idari para cezası kesilecek. Ticari elektronik iletilerin bir defada birden fazla kişiye onayları alınmadan gönderilmesi halinde para cezası 10 katına kadar artırılacak. Alıcılardan toplanan gizli bilgilerin saklanması hizmet sağlayıcıların sorumluluğunda olacaktır ve bu bilgilerin paylaşılması veya amacı dışında kullanılması halinde hizmet sağlayıcılara 1.000 TL ile 5.000 TL arasında idari para cezası verilecek.

Bu konu ile ilgili daha önceden başı ağrıyan; ayrıca vakti ve merakı olanlar için yönetmelik taslaklarını ekledim, inceleyebilirsiniz. Uygulama yönetmelikleri henüz taslak aşamasında olduğu için, yürürlükte değildir. Yarından sonra aksi bir durum olmazsa  taslak olmaktan çıkacak, yürürlüğe girecek. 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
YASAL UYARI: Bu yazım; bilgim dahilinde olmadan ve link verilmeden kaynak gösterilemez. Tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
sema@semamacit.com
Sema Macit
30.04.2015