Sosyal Medya Stratejileri Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?


Sosyal medya stratejisi oluştururken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Samimi etkileşim ve sonrasında satış nasıl sağlanır?
 
 
1) Sosyal medya stratejisi oluşturulurken ilk dikkat edilecek nokta; markanın amacı. Markanın sosyal medyada yer alma sebebi nedir? Sosyal medya marka için ne anlam ifade ediliyor? Öncelikle bu soruların cevapları bulunmalı. Sosyal medya arkasına bir rüzgar almış gidiyor. Markalarda bu rüzgara kapılmış durumda. Bu yüzden marka yetkililerinin ilk yapması gereken amaçları doğru olarak tespit etmek. Ve buna uygun bir yol haritası hazırlamak.
 
2) En sık gördüğüm hata takipçi sayısı tuzağı. Marka yöneticileri aynı sektördeki rakiplerinin takipçi sayılarını geçmeye çalışıyorlar. Bazen bu konuda hırs yapıp doğru olmayan yollardan takipçi kazanmaya çalışıyorlar. Yani amaç benim daha fazla takipçim var demek. Fakat atlanan önemli nokta takipçi sayısı ne ifade eder?
 
Takipçi sayınızın  yüksek olması iyidir. Ama gerçekten takip ediliyorsanız.
 
Önemli olan 2. Nokta ise bu takipçilerin ihtiyaçlarına cevap verebilmekte. Sayıyı çeşitli yollarla yükseltebilirsiniz. Ama artan takipçi sayısına cevap veremiyorsanız, takipçileriniz size olumsuz yaklaşmaya başlarlar. Normalde sizin hakkınızda nötr bir düşünceye sahipken, birden olumsuz bir düşünce yapısına geçebilirler. Bu yüzden takipçi sayısı artarken buna uygun olarak altyapının da sağlıklı şekilde büyümesi gerekiyor.
 
3) Sosyal medyanın en büyük faydalarından birisi tepkileri anlık olarak ölçebilmeniz. Yani etkileşim. Daha önce aynı araştırma için binlerce dolar harcamanız gerekirken,  şu an bunu çok daha az maliyetle yapabilirsiniz. Mesela piyasaya yeni bir ürün sürmek istiyorsunuz. Fotoğrafını,  özelliklerini belirtirsiniz. Takipçilerinizin yorumlarını alırsınız. Bu geribildirimler doğrultusunda eksiklerinizi giderirsiniz. Elimizde böyle güzel bir imkan varken, etkileşim konusunu sosyal medya stratejimizde mümkün olduğunca öne çıkaralım.
 
Tüketiciniz veya potansiyel tüketicinizle karşı karşıyasınız. Bu büyük bir fırsat. Onun tepkileri neler? Hangi konular daha fazla ilgisini çekiyor? Bu sorular detaylı araştırılmalı. Etkileşim daha fazla arttırılmaya çalışılmalı. Bazen olumsuz tepkilerde alabilirsiniz.Önemli olan eksiklerinizi görmeniz, müşterinizin ihtiyaçlarını bir önce tespit edip ona en iyi çözümleri sunmanız.
 
4) Zaman. Sosyal medya konusunda gereksiz bir acelecilik olduğu kanısındayım. Herkes bir an önce bir şeyler yapıp, pastadan pay alma telaşında. Stratejinizi belirlerken zaman kavramı çok önemli. Nasıl şirketinizi adım adım, aşama aşama büyüttüyseniz sosyal medyada da aynısını yapacaksınız. Eğer hızlı büyümeye,  birden çok şey kazanmaya çalışırsanız, zamanından önce olgunlaşmış meyve gibi olursunuz. Dış görüntünüz güzel, takipçi sayınız çok ama içiniz boş olur. Size insanlar bir daha gelmez. Ayrılırken de ağızlarında o hamlığınız kalmış olur. O yüzden yapacağınız çalışmaları belirli bir takvime göre yapmanız daha doğru. Bazılarına göre tren kaçıyor olabilir. Ama belki de bu tren son tren değil. Sırf bu trene yetişmek için hata yapacağınıza adımlarınızı doğru atıp, doğru istasyonda binmek en doğrusu.
 
5) Markanızı başkalarına emanet etmeyin. Sosyal medya stratejisini sadece sosyal medya ajansına bırakmak doğru değil. Çünkü sosyal medya sadece bir mecra, tanıtım alanı. Bütünün bir parçası. Markanız ise yıllar içinde oluşmuş bir yapı. Sosyal medya stratejisi belirlenirken marka sorumlusu, pazarlama müdürü, sosyal medya ajansı varsa halkla ilişkiler birimi birlikte hareket etmeli. Markanız geleneksel medyada yer aldığı gibi yer almayacak. Sosyal medyaya uygun bir şekilde hareket edip buna uygun hareket edecek. Ama en önemlisi markanız duruşunun,  değerlerinin dışına çıkmasın. Bazı markaları takip ediyorum. Marka sorumluları sosyal medyaya uzak olabiliyorlar. Böyle olunca da tüm yönetimi sosyal medya ajansına bırakıyorlar. Sonra bir bakıyorlar markalarının imajı olumsuz etkileniyor. Sonra da biz nerede yanlış yaptık diye yakınıyorlar. Başarılı sosyal medya ajansları var. Ama başarılı olmayanlarda çok. O yüzden sosyal medya ajansınız pazarlama konusunda yeterli değilse, markanızın pazarlama uzmanlarıyla ortak çalışmalı. Pazarlama stratejiniz sosyal medyaya nasıl uyarlanabilir bu konuda fikir yürütsünler.
 
Sosyal medya stratejisi, sosyal medya yönetimi açısından çok önemli. Karanlık bir tünelde ilerlerken en büyük yardımcınız önünüzü aydınlatan fenerlerdir.

Alıntıdır: www.markafikirleri.com
 

Blog
Sanal Hastalık FOMO; Yayılmaya Başladı ..!
Dünyanın En Değerli 25 Markası
Sosyal Medya Yöneticisinde Olması Gereken Bazı Özellikler
Tecrübesiz Girişimcilerin Yapacağı Hatalar Nelerdir?
Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı Neler Yapar?
E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Yarın Yürürlüğe Giriyor
E Tohum’un "Türkiye’de Kadın Girişimciler" Konulu Toplantısı
Google Plus Nedir, Nasıl Kullanılır, Kullanıcı Adı Özel URL Nasıl Alınır?
E-Ticarette Başarı Semineri - Bilginet & Google
İnternette Yaşanan Dönüşüme Seyirci Kalmayın
Mağazacılıkta bir Mobil Devrim!
Sosyal Medya Stratejileri Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?
Google‘dan Yine Bir Yenilik: İnternet Balonları
Web Sitesi Olmayan Şirket Kalmayacak
Markalar için ”İçerik Pazarlaması’’ nın Önemi
Teknosa‘nın Oldukça Başarılı "Anneler Günü" Videosu: "Son Teknolojik Anneler"
Dijital Pazarlama İçin Önemli İpuçları
App Store’dan 40 Milyardan Fazla Uygulama İndirildi
Sosyal Medya Stratejileri & Mobil Dünyaya Bakış
Markaların Dijital Reklamları Yarışıyor
Mobil Pazarlamada Yüzdeler & Rakamları
Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 10 Web Sitesi

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı Neler Yapar?

Dijital pazarlama; firmanızın veya satmak istediğiniz ürününüzün dijital ortamda hedef kitleye ulaştırma operasyonlarının tamamını kapsar. Online pazarlama, interektif pazarlama , e-marketing, web pazarlaması, dijital marketing gibi çeşitli isimlerle de adlandırılır.
Dijital pazarlamanın en önemli operasyon sacayaklarından biri;  Google SEM & SEO çalışmalarıdır.  Amaç; Google reklamcılığı sayesinde doğru ziyaretçi kitlesine ulaşarak satışları artarmaktır. Doğru zirayetçi kitlesine ulaşmak için Sosyal medya danışmanlığı almak da gereklidir. Mobilin önemini belirtmeye bile gerek yok...!

Kısacası Digital Marketing adına yeni stratejilere ihtiyacınız olduğunda buralardayız!

  • BİZE ULAŞIN

  • sema@semamacit.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik