Markalar için ”İçerik Pazarlaması’’ nın Önemi

İçerik Pazarlaması; markaların internetteki hedef kitlelerini etkilemek ve satın alma kararlarını değiştirmek adına yaptıkları samimi bir pazarlama metodu.   Müşteriler ile aralarındaki  bağlılığı arttıran; uygun , etkileyici ve yaratıcı içerik sunma sanatı.

”İçerik Pazarlaması’’ yani “Content marketing”  kavramını geliştiren ve "Content Marketing Institute" kurucusu Joe Pulizzi'ye göre: " İçerikle pazarlama, sosyal medyadan ibaret değildir, sosyal medya sadece içerik dağıtımının bir formudur. İçerikle pazarlama birçok kanaldan oluşur. Bu kanallar; yazılı medya,bloglar,e-kitaplar, araştırma raporları, broşürler olabilir. Araştırmalar bize söylüyor ki içerikle pazarlama uzmanları 12 farklı taktik kullanıyorlar. Bu taktikler facebook,twitter gibi kaynaklardan farklıdır. Akıllı içerikle pazarlamacılar hikayelerini geliştiriyor ve hikayelerini 10 veya daha fazla kaynakta yayınlıyorlar. Örneğin, senin bir araştırma raporun varsa, bunu diğer kanallar aracılığıyla yayıp, içeriğini geliştirebilirsin." Diyerek içerik pazarlamayı özetler.

Firmaların kullandığı içerik tiplerini incelediğimizde ilk sırayı sosyal medya alıyor.  Klasik marka pazarlamada ve müşteri etkileşiminde de  kullanılan bültenler; digital ortamda  E-Bülten olarak ikinci sırada karşımıza çıkıyor. Video  sunumlarını makale ve blog yazarlığı takip ediyor.  Müşterisini  her bir yönden kuşatmak isteyen markalar,  içerik olarak resimleri yani göreselleri ihmal etmeden ses veya podcastleri de kullanarak  “İçerik Pazarlaması”nın satış üzerindeki  etkilerini bizzat yaşayarak görebiliyorlar.
 
 
Bu durumda aklımıza gelen ilk soru şu oluyor:  İyi bir içerikte olması gereken temel özellikler  nelerdir?
- Her şeyden önce  özgün olması gerekiyor. “Copy /paste”  uygulamalar ancak markanın değerini müşterinin gözünde küçük düşürür.  Müşterinin markaya olan güvenini sarsar.
- Paylaşılabilir olması gerekiyor.   Yani pozitif, çekici, faydalı ve etkili olması gerekiyor.
- Hedefe yönelik olması gerekiyor.  Yani dolaylı anlatımlarla müşterinin kafasını bulandırmaması gerekiyor.
- Dil bilgisi kurallarına dikkat ediilmesi ve yazım hatalarına düşülmemesi gerekiyor.
- Anlaşılabilir olması gerekiyor.
- İzlenebilir olması gerekiyor.
- Hedef kitle baz alınırken diğer insanların tepkilerinin de kayda değer görülmesi gerekiyor. İnternetteki sosyal etkileşim; markanın bakış açısını hedef kitlesinden daha geniş tutmasını gerektiriyor. 
- Geri dönüşü beslemesi gerekiyor. Müşterilerinizin sorularını cevaplamaya hazır mısınız?
 
 Markalar, rekabetin iyiden iyiye kızıştığı internet oratmında seslerini duyurabilmek ve satış adetlerini artırabilmek adına çeşitli reklam metodlarına başvuruyorlar.  Her biri “Al! Beni al! Beni Al!” diye sessizce bağırıp duruyor. İşte yukarıda saydığımız “bir içerikte olması gereken temel özelliklere” dikkat eden yani iletişim stratejilerinde kaliteli ve özel hazırlanmış içeriğe önem veren markalar birkaç denemeden sonra bile; ürününü hedef kitlesine “aldırmış olmanın”  hazzını yaşıyor.

Konuyu özetlemek adına hazırladığım görseli inceleyerek “Content marketing” in markalar için hergeçen gün daha da önemli hale geleceğini şimdiden görebilirsiniz.


 
 
 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
YASAL UYARI: Bu yazım; bilgim dahilinde olmadan ve link verilmeden kaynak gösterilemez. Tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
sema@semamacit.com
Sema Macit
04.06.2013

 
 

Blog
Sanal Hastalık FOMO; Yayılmaya Başladı ..!
Dünyanın En Değerli 25 Markası
Sosyal Medya Yöneticisinde Olması Gereken Bazı Özellikler
Tecrübesiz Girişimcilerin Yapacağı Hatalar Nelerdir?
Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı Neler Yapar?
E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Yarın Yürürlüğe Giriyor
E Tohum’un "Türkiye’de Kadın Girişimciler" Konulu Toplantısı
Google Plus Nedir, Nasıl Kullanılır, Kullanıcı Adı Özel URL Nasıl Alınır?
E-Ticarette Başarı Semineri - Bilginet & Google
İnternette Yaşanan Dönüşüme Seyirci Kalmayın
Mağazacılıkta bir Mobil Devrim!
Sosyal Medya Stratejileri Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?
Google‘dan Yine Bir Yenilik: İnternet Balonları
Web Sitesi Olmayan Şirket Kalmayacak
Markalar için ”İçerik Pazarlaması’’ nın Önemi
Teknosa‘nın Oldukça Başarılı "Anneler Günü" Videosu: "Son Teknolojik Anneler"
Dijital Pazarlama İçin Önemli İpuçları
App Store’dan 40 Milyardan Fazla Uygulama İndirildi
Sosyal Medya Stratejileri & Mobil Dünyaya Bakış
Markaların Dijital Reklamları Yarışıyor
Mobil Pazarlamada Yüzdeler & Rakamları
Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 10 Web Sitesi

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı Neler Yapar?

Dijital pazarlama; firmanızın veya satmak istediğiniz ürününüzün dijital ortamda hedef kitleye ulaştırma operasyonlarının tamamını kapsar. Online pazarlama, interektif pazarlama , e-marketing, web pazarlaması, dijital marketing gibi çeşitli isimlerle de adlandırılır.
Dijital pazarlamanın en önemli operasyon sacayaklarından biri;  Google SEM & SEO çalışmalarıdır.  Amaç; Google reklamcılığı sayesinde doğru ziyaretçi kitlesine ulaşarak satışları artarmaktır. Doğru zirayetçi kitlesine ulaşmak için Sosyal medya danışmanlığı almak da gereklidir. Mobilin önemini belirtmeye bile gerek yok...!

Kısacası Digital Marketing adına yeni stratejilere ihtiyacınız olduğunda buralardayız!

  • BİZE ULAŞIN

  • sema@semamacit.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik