E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Yarın Yürürlüğe Giriyor


 

Elektronik ticarete ilişkin sipariş verme, ticari etkileşim, izinsiz "mesaj atma, arama, e-posta gönderimi" gibi konuları da içeren tüketici lehine yeni düzenlemeler, 1 Mayıs itibaren yürürlüğe girecek.

5 Kasım 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan  6563 sayılı "Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" aksine bir düzenleme olmazsa yarın yürürlüğe girecek. 

Yani 1 Mayıs tarihi itibariyle, telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli ticari iletiler alıcıların önceden onayı alınmadan (Opt-in) gönderilemeyecek. 


Alıcılar istedikleri zaman, hiçbir sebep göstermeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilecekler. 
Red bildirimini kolaylıkla ve ücretsiz olarak yapması gerekecek.  Red talebinin ulaşmasından itibaren 3 gün içerisinde, hizmet sağlayıcı ticari elektronik ileti göndermeyi durdurmak zorunda olacak. 


Bu hususlara uymayan veya kimden gönderildiği belli olmadan mesaj veya ileti gönderenlere 1.000 TL ile 15.000 TL arasında idari para cezası kesilecek. Ticari elektronik iletilerin bir defada birden fazla kişiye onayları alınmadan gönderilmesi halinde para cezası 10 katına kadar artırılacak. Alıcılardan toplanan gizli bilgilerin saklanması hizmet sağlayıcıların sorumluluğunda olacaktır ve bu bilgilerin paylaşılması veya amacı dışında kullanılması halinde hizmet sağlayıcılara 1.000 TL ile 5.000 TL arasında idari para cezası verilecek.

Bu konu ile ilgili daha önceden başı ağrıyan; ayrıca vakti ve merakı olanlar için yönetmelik taslaklarını ekledim, inceleyebilirsiniz. Uygulama yönetmelikleri henüz taslak aşamasında olduğu için, yürürlükte değildir. Yarından sonra aksi bir durum olmazsa  taslak olmaktan çıkacak, yürürlüğe girecek. 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
YASAL UYARI: Bu yazım; bilgim dahilinde olmadan ve link verilmeden kaynak gösterilemez. Tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
sema@semamacit.com
Sema Macit
30.04.2015

 


Blog
Sanal Hastalık FOMO; Yayılmaya Başladı ..!
Dünyanın En Değerli 25 Markası
Sosyal Medya Yöneticisinde Olması Gereken Bazı Özellikler
Tecrübesiz Girişimcilerin Yapacağı Hatalar Nelerdir?
Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı Neler Yapar?
E-Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Yarın Yürürlüğe Giriyor
E Tohum’un "Türkiye’de Kadın Girişimciler" Konulu Toplantısı
Google Plus Nedir, Nasıl Kullanılır, Kullanıcı Adı Özel URL Nasıl Alınır?
E-Ticarette Başarı Semineri - Bilginet & Google
İnternette Yaşanan Dönüşüme Seyirci Kalmayın
Mağazacılıkta bir Mobil Devrim!
Sosyal Medya Stratejileri Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?
Google‘dan Yine Bir Yenilik: İnternet Balonları
Web Sitesi Olmayan Şirket Kalmayacak
Markalar için ”İçerik Pazarlaması’’ nın Önemi
Teknosa‘nın Oldukça Başarılı "Anneler Günü" Videosu: "Son Teknolojik Anneler"
Dijital Pazarlama İçin Önemli İpuçları
App Store’dan 40 Milyardan Fazla Uygulama İndirildi
Sosyal Medya Stratejileri & Mobil Dünyaya Bakış
Markaların Dijital Reklamları Yarışıyor
Mobil Pazarlamada Yüzdeler & Rakamları
Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen 10 Web Sitesi

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Uzmanı Neler Yapar?

Dijital pazarlama; firmanızın veya satmak istediğiniz ürününüzün dijital ortamda hedef kitleye ulaştırma operasyonlarının tamamını kapsar. Online pazarlama, interektif pazarlama , e-marketing, web pazarlaması, dijital marketing gibi çeşitli isimlerle de adlandırılır.
Dijital pazarlamanın en önemli operasyon sacayaklarından biri;  Google SEM & SEO çalışmalarıdır.  Amaç; Google reklamcılığı sayesinde doğru ziyaretçi kitlesine ulaşarak satışları artarmaktır. Doğru zirayetçi kitlesine ulaşmak için Sosyal medya danışmanlığı almak da gereklidir. Mobilin önemini belirtmeye bile gerek yok...!

Kısacası Digital Marketing adına yeni stratejilere ihtiyacınız olduğunda buralardayız!

  • BİZE ULAŞIN

  • sema@semamacit.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik